تبلیغات
رشته چاپ و گرافیک+تحقیقات و مقالات - چاپ سیلک اسکرین
 
رشته چاپ و گرافیک+تحقیقات و مقالات
وبلاگی برای کارشناسان و مدیران امورچاپ و نشر،گرافیست ها و فعالین صنف چاپ
                                                        
درباره وبلاگ

سلام به وبلاگ من خوش آمدید .این وبلاگ در جهت پیشرفت و ارتقای سطح علمی دانشجویان رشته چاپ و گرافیک ساخته شده است .شما می توانید در هر مورد تخصصی مقالات مورد نظرتان را در قسمت تماس با ما در خواست کنید.
مدیر وبلاگ : سعید مرتضوی رزق آبادی - کارشناس مدیریت امور چاپ و نشر
نظرسنجی
به نظر شما وبلاگ در چه زمینه ای بشتر فعالیت کند بهتر است؟


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

پایه و اساس چاپ سیلک بر مبنای تور ابریشم بر روی قالب یا چهار چوب از جنس چوب یا فلز است که با داروی ژلاتین حساس به نور، آغشته شده و بعد از نور دهی شسته می شود و با رنگ روی اشیاء عمل چاپ انجام می شود، اما عملیاتی قبل از چاپ و در حین چاپ و بعد از چاپ باید انجام شود. در این جزوه به گونه ای مختصر آموزش سیلک تقدیم علاقه مندان می گردد؛ از لحاظ قیمت کار سیلک بسیار اقتصادی و با حد اقل سرمایه قابل فعالیت می باشد.اكثر مشاغل كه امروز وجود دارد شروع كار با چند میلیون تومان هزینه است اما برای چاپ سیلك با هزینه کمی امكان راه اندازی یك گارگاه وجود دارد مواد لازم تمام و كمال در ایران و تمامی شهرها یافت میشود
فهرست :
1- صفحه کار
2- گیره
3- میز کار
4- قالب یا چهارچوب
5- تور
6- کاردک یااسکویجی
7- دارو
8- ریتاردر
9- پاک کننده ها
10- رنگ ها
11- میز نور
12- طرح
13- خشک کن
14- چاپ
15- موارد کاربرد چاپ سیلک
16- عیوب احتمالی در چاپ سیلك

1-صفحه کار:

یکی از مهمترین مشخصه صفحه کار در دستگاه چاپ سیلک صاف بودن صفحه می باشد. گودی یا برآمدگی صفحه باعث می شود که عمل چاپ بخوبی انجام نشود. جنس این صفحه تفاوتی ندارد اما در حال حاضر صفحات از نئوپان، MDF و صفحه آهنی ساخته می شود. ضخامت صفحات باید بگونه ای باشد که با فشار تغییری نکند و دقت شود که در طول کار اگر رنگی روی صفحه ریخته شد، سریع تر پاک شود . در کارهای حرفه ای تر ، صفحات را سوراخهای ریزی کرده و دستگاه مکش زیر صفحه نصب می کنند تا باعث شود کار به صفحه کاملاً بچسبد. اندازه صفحات به نوع چاپ بستگی دارد. معمولاً چاپ کاران ترجیح می دهند که صفحه کار وسیع و بزرگی داشته باشند تا در چاپ دچار کمبود نباشندو البته بسیاری از کارگاههای چاپ صفحه کار همان صفحه میز است که از لحاظ اقتصادی در اوایل فعالیت مفید است اما چند اشکال وجود دارد : اول آنکه در روی میز بتدریج رنگ و خراش و سایر مسائل باعث خرابی میز و خرابی چاپ خواهد شد پس توصیه می شود که صفحه کار با میز معمولی جدا باشد. اندازه فعلی 30×40 و 40×50 و 50×60 و همچنین 60×70 هستند البته برای کارهای طولی میزهایی می سازند که در طول 100×300 هم برای چاپ پارچه بهره می برند.


2-گیره و لولا:

روی صفحه کار گیره و لولا نقش مهمی دارد. بستن چهار چوب روی میز کار بوسیاه گیره انجام می گیرد. معمولاً چند پیچ نقش اصلی را دارند . گام پیچ تفاوت چندانی ندارد اما ضخامت پیچ معمولاً پیچ هشت یا ده می باشد اما تعداد پیچ بستگی به اندازه چهار چوب دارد. اکثر قالبها را می توان با دو پیچ بست. قد پیچ باید به اندازه ای باشد که بتواند چهار چوب را کاملاً سفت کند البته اگر زیر پیچ یک صفحه مثل تسمه فلزی بگذاریم تا روی چهار چوب اثر فشار پیچ چهار چوب را خراب نکند و البته بهتر است گیره از طرفین دارای پیچ تنظیم ارتفاع باشد تا بتوان اشیاء به ارتفاع مختلف را با یک دستگاه چاپ کرد.
اما اگر تنظیم ارتفاع نیاز نباشد گیره را میتوان بدون پیچ با لولای ساده به صفحه كار نصب كرد البته پیشنهاد میكنیم از سیستم دستگاه سیلك روشن بهره ببرید كه دستگاه از لحاظ ارتفاع قابل تنظیم است

3-میز کار:
در مشخصات میز کار، ارتفاع میز مهم است، ارتفاع میز به قد چاپ کار ارتباط مستقیم دارد، کوتاهی میز باعث خمیدگی کمر و کندی کار و بلندی میز باعث نرسیدن دست و خستگی می گردد. عرض و طول میز بستگی به شیئ مورد چاپ دارد. برای یک کار طولانی عریض باید یک میز بلند داشت اما برای یک سری کاری چاپ سی دی میز بلندی نیاز نیست. میز کار نباید پایه های نازکی داشته باشد و باید محکم و استوار باشد، نلغزد و نلرزد و ارتباط صفحه و پایه ها باید کاملاً محکم باشد. زمین که میز روی آن قرار می گیرد ، باید کاملاً صاف و تمیز باشد و نظافت میز و زمین ضروری است.

4- قالب:
0قالب یا چهار چوب از جنس چوب یا فلز اکثراً آلومنیوم است. چند نکته در ساخت و استفاده چهار چوب مهم است، تیز نبودن لبه ها و پیچیدگی نداشتن چهار چوب مهم است. اندازه عرض و طول چهار چوب بستگی به طرح دارد و معمولاً قابل باید از هر طرف حداقل پنج سانت بزرگتر از طرح باشد. ضخامت قالب یک فرمول دارد که بستگی به عرض و طول دارد اما در کارگاههای سنتی معمولاً از قالبهای 4×4 – 3×5 و کمتر از 2×4 استفاده می شود. در هنگام ساخت قالب ، نحوه زبانه کردن بسیار مهم است
، گاهی تنها چوب را سر به سر میخ می کنند و این در طول زمان باعث پیچیدگی قالب می گردد. باید قالب نیم به نیم زبانه شود و اگر فلزی است باید جوش شود و بدون درز باشد که رنگ داخل قوطی نشود.
اگر از چوب ساخته می شود، بهتر است از چوب كاملا خشك و حداقل دوبار رنگ یا روغن شود تا مقاومت بهتری در برابر رطوبت بیاید.
نظافت قالب، اساسی و مهم است؛ حتماً بعد از اتمام عملیات چاپ باید قالب کاملاً شسته شود تا اثری از رنگ نماند و اگر چوب قالب قبلاً اشباع شده از روغن باشد، تمیز کردن آن راحت تر است.

5-تور

قطعه مادر در چاپ سیلک، تور ابریشمی است که بسته به نوع شیء مورد چاپ شماره های مختلف دارد و یک جدول علمی دارد اما در روش ساده تا شماره 50 برای چاپ پارچه استفاده می شود و از 50 تا 90 برای کارهای معمولی و از 90 تا 150 برای کارهای ظریف و از 150 تا 200 برای کارهای خیلی دقیق مثل چاپ مدارهای الکترونیکی استفاده می شود. نوع جنس تور ابریشم مهم است و بهترین تور در ایران ، تورهای سوئیسی است اما به علت قیمت بالا معمولاً از تورهای ایتالیا استفاده می گردد و اگر تعداد کار کم باشد تا چاپ کار تازه کار است، تور چینی بهترین تور تمرین است.
منفذدهای بسیار ریز داخل تور که برای عبور رنگ می باشد و در حین عمل چاپ و بعد از اتمام چاپ باید با ریتاردر و یا تینر فوری تمیز شود تا اثری از رنگ در منفذها نباشد. نحوه کشیدن تور روی قالب هر چند ساده است اما تمرین زیادی نیاز دارد . در کارگاههای حرفه ای ابزار مخصوصی برای کشش تور وجود دارد 
اما در روش ساده با میخ ریز سیاه نقش کفاشی یا منگنه یک طرف تور روی قالب محکم می گردد ، بعد در زاویه 90 درجه، کاملاً کشیده و بتدریج روی قالب محکم می گردد و بعد مجدداً زاویه 90 درجه و در نهایت زاویه آخر بسیار مهم است چرا که کشیدگی تور در مرحله آخر ، نهایی میشود پس باید محکم تر تور کشیده شود بحدّی که با فشار دست نتوان تو را فرو برد و بعد روی میخ یا منگنه چسب زده می شود. از داخل قالب هم تور را به دیوارهای قالب با نوار چسب پهن می چسبانیم تا رنگ به زیر کار نفوذ نکند . در هنگام کا هرگز نباید شیئی تیز به تور بخورد اما اگر از نقطه ای از تور پارگی یافت شود می توان با چسب پهن ترمیم کرد اما استفاده برای چاپ نخواهد داشت
.


6- کاردک- اسکویجی

رای عمل چاپ می توانیم از هر وسیله ای استفاده کنیم اما کاردک استانداردهای خاصی دارد، هر شیئی یک کاردک مخصوص می طلبد،کاردک چاپ پارچه با چاپ مقوا و نایلکس از نظر زاویه لبه متفاوت است اما اکثر کارگاههای فعلی ما از کاردک لاستیکی و بندرت ژلاتینی استفاده می کنند. ضخامت کاردک باید به حدّی باشد که براحتی خم نشود اما نباید خشک و غیر قابل انعطاف باشد. کاردک نباید سوراخ یا بریدگی یا منفذی داشته باشد تا رنگ به آن نفوذ کند. کاردک باید در طول کار و بعد از اتمام چاپ کاملا، تمیز و شسته شود. کاردک نیز ساخت ایران و هم ساخت سایر کشورها وجود دارد . در کارهایی با عرض کم ، مشکل نوع کاردک زیاد نیست اما هرچه سطح چاپ بیشتر و وسیع تر باشد صافی لبه کاردک به مهارت بیشتر نیاز خواهد داشت. فشار کاردک به تور ، بستگی به نوع طرح و میزان رنگ و ضخامت خطوط طرح دارد

7- دارو

فرمول دارو حساس البته توصیه ساخت آنرا به دوستان ندارم فقط جهت اطلاع و افزایش دانش عرض شد 
ژلاتین =88گرم
آب مقطر=538 گرم
آمونیاك
nh3= 9گرم
ضد كف=8 گرم
كاژلین(یك نوع چسب) = 88 گرم
آب = 270 گرم
بی كرمات پتاسیم 
Cr2O7K2))= 90گرم
جمع 1000گرم

شكل كشیدن دارو به تور
در كارگاههای بزرگ دارو اسپری میشود

ژلاتین خاص که با چند ماده دیگر در برابر نور حساس می گردد. پایه لاک حساس چاپ سیلک را ایجاد می کند . در بسته های تجاری موجود در بازار اکثراً شامل دو مواد بی کرومات و ژلاتین به مقدار یک به ده می باشد البته نحوه و مدت هم زدن و در تاریک خانه درست کردن دارو از موارد الزامی است . داروی ایجاد شده اگر نور نبیند تا 24 ساعت قابل استفاده است . برای هم زدن دو ماده فوق باید دقت شود تا ترکیب شیمیائی انجام شود. بعد از ساختن دارو در تاریکخانه با یک کاردک مثل کارت تلفن باطله سطح تور را باید یکنواخت آغشته نمود و البته از هر دو طرف توری و جهت کشیدن دارو روی شابلن باید یک طرف عمودی کشیده شود و در پشت کار افقی تا عمل یکنواختی کامل گردد. بعضی از اساتید قدیم وقتی یکبار دارو کشیده شد و با سشوار یا باد پنکه یا در هوای آزاد خشک شد، مجدداً دارو را با مقدار آب رقیق کرده و بار دیگر روی شابلن لایه بسیار نازکی می کشند تا منفذی احتمالی خالی از لاک وجود نداشته باشد. داروهای ایرانی جنس خوبی دارند و اکثراً چاپ کاران از آن راضی هستند اما در کارگاههای بزرگ اکثراً از داروهای خارجی استفاده می کنند زیرا بعد از پاک کردن اثر کمتری از طرح بجامی ماند البته باید دقت شود قبل از کشیدن دارو تور عاری از چربی ، گرد و غبار و هر نوع آلودگی باشد و بعد از پاک کردن تور هم باید از تور در برابر موارد فوق محافظت کرد و در محلی دور از خطر نگهداری کرد.

8 - ریتاردر:
ریتاردر نوعی شل کننده رنگ، ایجاد کننده چسبندگی رنگ به شیء و برای شستن تور استفاده می شود. بسیاری از کارگاههای سنتی از تینر فوری بجای ریتاردر استفاده می کنند . در چاپهای عادی این امر مشکلی ندارد اما در کارهای ظریف استفاده از ریتاردر مهم است مثلاً در هنگام استفاده از رنگ 
P.V.C و یا رنگ پلی اتیلن استفاده از ریتاردر در شل سازی رنگ ضروری است.

شكل شستشو 
9- پاك كننده ها

برای پاک کردن و سفید نمودن لاک از روی تور باید از محلول پاک کننده استفاده کرد اما در بسیاری از موارد از وایتکس و یا کلر بهره می برند که برای تور در طولانی مدت زیان آور است. تور بهتر است با پاک کننده های استاندارد شسته شود تا عمر طولانی تر و کیفیت بالاتری داشته باشد. این پاک کننده ها چند گونه دارند: یک نوع پودر است که 100 گرم در هفت لیتر آب مخلوط می گردد و یک نوع مایع است که یک کیلو 50 لیتر آب مخلوط می گردد. شاید قیمت وایتکس به ظاهر مناسب باشد اما با توجه به قیمت بالای تور استفاده از این پاک کننده ها توصیه می شود زیرا کاملاً لاک را از تو پاک می کند و مقاومت و کیفیت تور را هم حفظ می کند.

10- رنگ ها:
تنوع رنگها بسیار زیاد است:
الف: رنگ روغنی معمولی که با تینر یا بنزین رقیق می شود برای کارهای ساده و معمولی استفاده می شود. استفاده از ریتاردر در رنگ روغنی باعث چسبندگی بیشتر کار می شود اما خشک شدن این رنگ طولانی و یا نیاز به خشک کن دارد.
ب: رنگ پلی اتیلن که با تینر و ترجیحاً با ریتاردر رقیق می شود . کیفیت متوسطی دارد ، سریع تر خشک می شود و چسبندگی متوسطی دارد که از رنگ روغنی بهتر است .
ج: رنگ
PVC که با ریتاردر رقیق می شود و کیفیت خوبی دارد و خیلی زود خشک می شود . رنگ پلی اتیلن و PVC دارای بیس رنگی هستند که با جوهرهای رنگی مختلف رنگ می پذیرد و تنوع آن زیاد است.
د: رنگ پیگمنت: برای چاپ پارچه استفاده می شود و دارای بیس و خمیر رنگ بوده و کیفیت مناسبی برای چاپ پارچه دارد.
ه: رنگ اورنیت: برای چاپ پارچه استفاده می شود و دارای بیس و خمیر رنگ بوده و کیفیتی خاص و برجسته روی پارچه ها می گذارد.
و: رنگ آب شور برای چاپ کارتن و مقوا استفاده می شود.
ز: رنگ پلاستیک قابل شستشو برای پارچه استفاده می شود و ارزان تر از سایر رنگها است.
ح:رنگ پخت بالا: برای رنگ روی کاغذ گل چینی و گل ملامین کاربرد دارد و قیمت بالایی داشته و برگهایی مخصوص به خود دراد.
ط: رنگ ترانس فر یا برگردان که روی کاغذ معمولی چاپ می شود و با حرارت و پرس داغ روی لباس عمل چاپ انجام می شود.
ی:پودر در رنگهای مختلف كه با خمیر مخصوی مخلوط شده و با آب حل میشود و برای چاپ اسكرچ استفاده میشود
البته از انواع مركب نیز میتوان بهره برد 
حلال ها شامل آب برای رنگهای پلاستیك و برای سایر رنگ ها از ریتاردر – تینر – بنزین – نفت و حلال ویژه 410 شركت نفت استفاده میشود
فرمول ساخت تینر فوری معمولی 
حلال ویژه یا حلال 410
استون
بوتیل استات 
متانول
ایزوپروپیل الكل

11- میزنور:
برای چاپ طرح روی شابلن از میز تور استفاده می شود . در میز تور از چند(معمولا از دو تا پنج ) لامپ مهتابی و یا لامپهای مخصوص استفاده می شود . عرض و طول میز هر چه بیشتر باشد بهتر است چرا که در چاپ طرحهای بزرگ مشکلی نداشته باشیم. ارتفاع میز از سطح لامپ تا شیشه روی میز بین 20 الی 30 سانتی متر بوده و مدت نور دهی بین 5 تا 10 دقیقه بستگی به فاصله ، ضخامت طرح، حرارت محیط و ضخامت دارد . در زمانی که طرح روی شیشه میز نور قرار گرفت و شابلن روی طرح گذاشته شد، روی طرح را با پارچه مشکی پوشانده و یک جسم مسطح داخل قالب روی پارچه گذاشته و با وزنه ای مثل یک ظرف آب چهار لیتری روی کار گذاشته تا طرح به شیشه میز نور کاملاً چسبیده باشد و بعد از نور دهی شابلن با آب نیم گرم بدون فشار شسته می شود و بعد خشک می شود و اگر طرح مشکی داشت، لازم است در بعضی نقاط مقداری دارو کشیده و نور دهی انجام و مجدداً شسته و خشک گردد و البته این عملیات باید در یک تاریکخانه انجام شودذ و این تاریکخانه می تواند یک انبار باشد که مخل ورود نور با پارچه یا کارتن یا هر وسیله ای بسته باشد.

12- طرح: 
عكس ترام داده شده 
روش ترام در فتو شاب= 
image-mode-gryscale-ok
Image-mode-bitmap-output300-method-use=halftonescreen-frequency80angle45shape=square
طرح را می توان روی طلق شفاف یا فیلمیا کاغذ معمولی چاپ کرد اما شفافیت طرح در نقاطی که قرار است نور از آن عبور کند خیلی مهم است و مشکی بودن خطوطی که قرار است نور از آن عبور نکند، مهمتر است. در کارگاههای حرفه ای از فیلم های مخصوص استفاده می شود اما در اکثر کارگاههای سنتی از کاغذ کالک بعنوان فیلم طرح بهره می برند البته می توان از برش کاغذ مشکی به شکل طرح مورد نظر نیز بعنوان فیلم استفاده کرد . در طرحهای جدید که از عکس ، منظره و البسه و اشخاص استفاده می شود مثل فتوشاپ، به عکس قوام وارد شده و عکس دارای منفذهای بسیار ریزی برای عبور رنگ می گردد البته روی طرح باید در چهار گوشه آن علامت + گذاشت تا با قرار گرفتن روی شابلن با علامت + روی طرح تطبیق داده شود و از حرکت طرح و جابجائی ناخواسته جلوگیری شده و اگر قرار به چاپ چند رنگ باشد ابتدا باید تمام صفحات طرح در چهار گوشه این علائم را به یک نحو داشته باشد و برای هر رنگ یک طرح و یک شابلن مورد نیاز است.

13- خشك كن 
برای خشك كردن یكی از راهها استفاده از طناب و گیره لباس است یا استفاده از یك قفسه برای خشك كردن و راه دیگر ایجاد محیط گرم توسط هیتر یا سشوار و هر وسیله گرما زا است اما اگر امكان محیط خشك كن را ندارید از رنگهای زود بازده مثل رنگ 
pvcاستفاده كنید و یا رنگ پلی اتیلن


14- چاپ:
بعد از انجام موارد گذشته به عمل چاپ می رسیم: شیء مورد نظر را روی صفحه دستگاه می گذاریم البته باید بدانیم اگر تعداد کار زیاد است و محل چاپ باید دقیقاً در یک نقطه خاص باشد، باید روی میز کار شابلن هایی گذاشت تا تمام اشیاء در یک محل قرار گیرد ؛ بطور مثال وقتی قصد چاپ
CD را داریم یک شکل نیم دایره به قطرهای آن روی میز می چسبانیم که با طرح و CD مطابق بوده و حرکت نکند و یا هر شیئِ دیگر تفاوتی ندارد . بعد شابلن را روی آن گذاشته و البته باید چند میلیمتر با شیء فاصله داشته باشد تا با فشار کاردک رنگ داخل چار چوب روی شیء را چاپ کند و البته در طول عملیات چاپ باید تور همیشه تمیز شود، میز رنگی نشود، زیر توری رنگی نباشد و ضخامت تور با نوع شیء مورد نظر هماهنگ باشد و بعد از عمل چاپ ، چنانچه به شابلن و طرح روی آن برای چاپ دفعات آینده نیاز باشد فقط با ریتاردر تمیز و بعد با اب شسته و خشک شده و در محل مناسب قرار می گیرد. برای عزیران تازه کار توصیه می کنم روی دهها روزنامه باطله ، دهها طرح را چاپ کنند تا مهارت لازمه را بدست آورند . برای چاپ حروف نازک و حروف و ارقام ریز، ممارست زیادی لازم است و نکته مهم دیگر تمیز بودن اشیاء در هنگام کار چاپ است، مثلاً اگر روی نایلکس را با پارچه بنزینی تمیز کنیم خیلی چاپ بهتری می گیرد .

14- خشک کن:
بعد از عمل چاپ، برای بسیاری از اشیاء ، محلی برای خشک کردن باید وجود داشته باشد. در کارگاههای سنتی از طناب و گیره لباس برای آویزان کردن اشیاء و خشک کردن بهره می گیرند اما در کارگاههای حرفه ای تر قفسه ای برای خشک کردن استفاده می شود و یا از هیتر حرارتی بهره می گیرند و یا با استفاده از رنگ 
PVC زمان خشک کردن را به حداقل می رسانند.

 15- موارد کاربرد چاپ سیلک:
1- نایلکس و نایلون
2- 
CD- DVB
3- دفتر تلفن
4- سر رسید
5- تقویم دیواری
6- چرم
7- مقوا
8- ورقی
9- آینه
10- شیشه
11- کفش
12- کیف
13- جعبه شیرینی
14- جعبه کفش
15- جعبه های مختلف از جنس کارتن
16- تابلوهای هنری
17- تابلوهای صنعتی
18- تابلوهای اطلاع رسانی
19- اشیاء تبلیغاتی مثل ساعت و خودکار
20- گونی
21- پارچه
22- البسه


بعضی اشكال چاپ شده با چاپ سیلك


16- عیوب احتمالی در چاپ سیلك
1- گاهی رنگ مداوم در توری پر میشود لول باید رنگ را بیشتر با حلال مخلوط كرد بعد نظافت تور بعد از چند چاپ لازم است 
2- مواقعی هنگاه شستن دارو بعد از نور دادن دارو بیش از حد پاك میشود اول احتمال زمان نور دهی كم بوده و دیگر دو مواد دارو خوب تركیب نشده و دیگر آنكه مقدار تركیب مناسب نبوده و احتمال فاصله زیاد لامپ با طرح وجود دارد 
3- گاهی بعد از نور دهی دارو كه باید پاك شود پوب پاك نمی شود احتمال مدت نور دهی زیاد وجود دارد و تركیب زیادی داروها و بعد فاصله لامپ با طرح وجود دارد 
4- در چاپ مواردی هست كه رنگ خوب پخش نمی شود اول باید لبه كاردتك كنترل شوذ كه كاملا صاف باشد و بعد فشار یكنواخت به هنگام چاپ رعایت شود شماره تور كم شود 
5- گاه رنگ زیادی پخش میشود باید اول زیر تور مداوم تمیز شود بعد رنگ غلیظ تر باشد و احتمال اشتباه در نصب توری شماره كم وحود دارد شماره تری بالا منفذ ریزتری دارد و فاصله شابلن با صفحه تنظیم شود كمی فاصله را بیشتر كنید 
6 – تمیزی شیشه میز نور بسیار مهم است در اثر كثیفی شیشه عیوب زیادی در چاپ بوجود میاید 
7- تمیزی اشیا نیز برای چاپ ضروری است چربی و غبار و گونه مانع برای چاپ كار را خراب میكند 
8- استفاده كم یا زیاد از حلال باعث مشكلات زیادی میشود زنگ باید مدت زیادی با حلال كامل تركیب شود 
9-دارو بعد از تركیب با مواد جهت نور دهی باید در محیط تاریك باشد در غیر این صورت باعث اختلال در چاپ میشود .
نوع مطلب : انواع روشهای چاپی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:26 ق.ظ

Many thanks, Lots of stuff.

tadalafil 40 mg cialis what if i take cialis kaufen wo purchase once a day cialis prezzo cialis a buon mercato cialis 5 mg buy cost of cialis per pill only here cialis pills how much does a cialis cost only now cialis for sale in us
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:39 ق.ظ

Good data. With thanks!
cialis online napol canada discount drugs cialis 40 mg cialis what if i take order generic cialis online cialis lowest price cialis 20 mg cialis tablets australia safe site to buy cialis online cialis en mexico precio viagra vs cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 02:41 ب.ظ

You said that effectively.
cipla cialis online purchasing cialis on the internet free cialis cialis cost generic cialis with dapoxetine buy cheap cialis in uk cialis uk next day cialis tablets australia comprar cialis 10 espa241a precios de cialis generico
سه شنبه 13 آذر 1397 03:15 ق.ظ

Thanks. I like this!
cialis daily reviews bulk cialis low dose cialis blood pressure cialis sale online cialis rezeptfrei bulk cialis tadalafil 5mg cialis taglich cialis tablets australia generic cialis pro
دوشنبه 12 آذر 1397 02:11 ب.ظ

Valuable forum posts. Thanks.
buy cialis online cialis prezzo in linea basso cialis mit grapefruitsaft buying brand cialis online buy cialis online when can i take another cialis prix de cialis cialis 20 mg best price buying brand cialis online buy cialis online legal
یکشنبه 11 آذر 1397 02:18 ب.ظ

You actually explained this perfectly!
comprar cialis 10 espa241a cialis ahumada cialis online napol buy cialis online legal generic cialis 20mg tablets buying cialis on internet purchasing cialis on the internet import cialis when will generic cialis be available canadian drugs generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 02:31 ب.ظ

Fine postings. With thanks.
buy cialis online prices for cialis 50mg cialis super kamagra cialis para que sirve non 5 mg cialis generici tadalafil 5mg fast cialis online generic cialis with dapoxetine online prescriptions cialis cialis en mexico precio
جمعه 9 آذر 1397 03:10 ق.ظ

Whoa loads of helpful material!
viagra vs cialis vs levitra the best site cialis tablets click here take cialis cialis 5mg prix wow cialis tadalafil 100mg buy cialis cheap 10 mg cialis 10mg prix pharmaci free cialis cialis 20 mg cost cialis for sale
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:48 ق.ظ

Appreciate it, Plenty of posts.

cialis 10mg prix pharmaci enter site very cheap cialis generic cialis tadalafil purchase once a day cialis buy cialis online cialis kaufen wo we choice cialis uk cialis tablets australia cialis for sale south africa cialis 05
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:18 ب.ظ

You suggested it very well!
cialis et insomni look here cialis order on line cialis dosage cialis 30 day sample cialis rezeptfrei sterreich cialis y deporte click now cialis from canada get cheap cialis generic cialis pill online cialis 5 mg schweiz
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:17 ق.ظ

Superb facts, Cheers!
cialis generico online cialis with 2 days delivery cialis 20 mg effectiveness canadian drugs generic cialis viagra vs cialis cialis dosage amounts cialis name brand cheap 200 cialis coupon generic cialis soft gels compare prices cialis uk
پنجشنبه 19 مهر 1397 07:37 ب.ظ

Kudos! Fantastic information!
levitra levitra 10 mg prezzo vardenafil levitra online buy levitra 10mg levitra levitra online levitra without a doctor prescription generic levitra levitra without a doctor prescription
سه شنبه 10 مهر 1397 11:12 ق.ظ

Wow tons of fantastic material.
generic cialis tadalafil non 5 mg cialis generici cialis rezeptfrei sterreich cialis qualitat how to purchase cialis on line ou acheter du cialis pas cher cialis name brand cheap tadalafil tablets effetti del cialis cialis 10mg prix pharmaci
شنبه 7 مهر 1397 06:07 ق.ظ

Great stuff, Appreciate it.
generic cialis at walmart cialis coupons printable pastillas cialis y alcoho bulk cialis generic cialis soft gels cialis dosage amounts acquisto online cialis cialis 5 mg funziona generic cialis at walmart cialis baratos compran uk
چهارشنبه 28 شهریور 1397 09:47 ب.ظ

Wonderful forum posts, With thanks.
enter site very cheap cialis what is cialis cialis without a doctor's prescription prices on cialis 10 mg cialis usa cost cialis with 2 days delivery generic cialis at the pharmacy cialis cuantos mg hay generico cialis mexico we recommend cheapest cialis
پنجشنبه 15 شهریور 1397 08:01 ق.ظ

Nicely put. Regards!
cialis online cialis kaufen wo cialis lilly tadalafi does cialis cause gout link for you cialis price cialis tadalafil online tadalafil canadian drugs generic cialis cialis rezeptfrei acheter cialis kamagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:57 ب.ظ

Useful stuff. Thank you!
aarp recommended canadian pharmacies drugs for sale in mexico canada online pharmacies canada medications buy canadian discount pharmacies in ocala fl canadian pharmaceuticals for usa sales pharmacy canada reviews online pharmacy online canadian pharmacies canadian pharmacy
دوشنبه 12 شهریور 1397 04:40 ق.ظ

Wow loads of very good knowledge!
online prescriptions cialis tarif cialis france cialis for sale in europa il cialis quanto costa buy name brand cialis on line cialis without a doctor's prescription cialis 5 mg effetti collateral cialis 5mg online prescriptions cialis cialis generico lilly
یکشنبه 11 شهریور 1397 02:39 ب.ظ

Awesome tips. Thank you!
wow cialis 20 cialis para que sirve cialis side effects dangers order cialis from india cialis y deporte buy cialis cheap 10 mg cialis 10 doctissimo cialis 20mg preis cf cialis generika in deutschland kaufen compare prices cialis uk
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:27 ق.ظ

Many thanks! A lot of write ups!

online pharmacy viagra buy viagra online next day delivery uk buy online viagra viagra online with a prescription buy sildenafil uk buy generic sildenafil ordering viagra vigra where can you buy viagra online buy viagra cvs
دوشنبه 22 مرداد 1397 05:53 ب.ظ

This is nicely said! !
viagra cialis levitra cialis 100mg suppliers achat cialis en itali precios de cialis generico look here cialis order on line cialis 20 mg effectiveness dosagem ideal cialis cialis online nederland viagra or cialis cialis daily
جمعه 7 اردیبهشت 1397 09:08 ب.ظ

Awesome data. Appreciate it!
cialis super kamagra achat cialis en itali cialis with 2 days delivery chinese cialis 50 mg cialis coupons precios de cialis generico ou trouver cialis sur le net precios cialis peru enter site very cheap cialis acheter cialis meilleur pri
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 09:51 ق.ظ

Nicely put. Thank you!
viagra pharmacy online viagra buy viagra buy viagra online from canada viagra with prescription online cheap viagra online usa can you really buy viagra online viagra uk online buy viagra online with a prescription buy viagra overnight viagra buy viagra where to order viagra
دوشنبه 28 اسفند 1396 05:32 ق.ظ

Very good facts. Cheers.
sublingual cialis online cialis generico online acquisto online cialis buy original cialis acheter du cialis a geneve buy cialis cialis dose 30mg cialis patentablauf in deutschland 200 cialis coupon cialis online nederland
جمعه 3 آذر 1396 05:04 ب.ظ
این پایان دادن به روز من است، با این حال قبل از پایان من
خواندن این مقاله فوق العاده برای بهبود تجربه من.
یکشنبه 26 شهریور 1396 02:31 ق.ظ
For newest news you have to pay a visit world wide web and on world-wide-web I found this web
page as a most excellent website for most recent updates.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:38 ق.ظ
I'm now not sure the place you're getting your info,
but good topic. I must spend some time studying
more or figuring out more. Thank you for wonderful
information I was in search of this info for my mission.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
   
خانواده چاپ