تبلیغات
رشته چاپ و گرافیک+تحقیقات و مقالات - کاربرد شیمی در چاپ
 
رشته چاپ و گرافیک+تحقیقات و مقالات
وبلاگی برای کارشناسان و مدیران امورچاپ و نشر،گرافیست ها و فعالین صنف چاپ
                                                        
درباره وبلاگ

سلام به وبلاگ من خوش آمدید .این وبلاگ در جهت پیشرفت و ارتقای سطح علمی دانشجویان رشته چاپ و گرافیک ساخته شده است .شما می توانید در هر مورد تخصصی مقالات مورد نظرتان را در قسمت تماس با ما در خواست کنید.
مدیر وبلاگ : سعید مرتضوی رزق آبادی - کارشناس مدیریت امور چاپ و نشر
نظرسنجی
به نظر شما وبلاگ در چه زمینه ای بشتر فعالیت کند بهتر است؟


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


داروهای شیمیایی در صنعت چاپ ،‌نقس مهمی ایفا می نماید . اغلب این داروها در اثر تماس با انگشتان دست و پوست بدن ،ویا تنفس بخار آنها موجب مخاطراتی می شوند که مخل سلامت و بهداشت است . بنابراین شناسایی مواد مختلف این قبیل داروها و عکس العمل شیمیایی آنها لازم به نظر می آید . بهمین مناسبت کارگرانی که با داروهای مزبور تماس دارند ‌بایستی در موقع کار احتیاط های لازم را بعمل آورند و همچنین در طرز نگهداری و استعمال هر یک از داروهای مزبور دقت و مواظبت مخصوصی باید انجام بگیرد .

 

دیده شده است که تماس دائمی و مستقیم کارگران چاپخانه ها و عدم رعایت احتیاط های لازم ،‌اغلب تولید مخاطراتی نموده است . بدین لحاظ باید جداً و حتی با وسواس داروهای لازم را استعمال نمود . هنگام عکسبرداری ، آشامیدن آب از ظروفی که قبلاً محلو های شیمیایی در آنها تهیه شده اند و حتی آب خوردن از شیر آبی که در محوطه تاریکخانه ها موجود است بایستی ممنوع باشد . پس از  خاتمه عملیات چاپی ، باید دست و صورت را به دقت شست و سوراخهای گوش و بینی را تمیز کرد و بمنظور جلوگیری از اشتباه هر داروئی را که در آن روز مورد استفاده واقع شده است مجدداً در محل مخصوص خود قرار داد. چون بی نظمی در کار و عدم دقت در بهداشت ، ممکن است به سهولت ایجاد مخاطراتی برای کارگردان به همراه داشته باشد و از طرف دیگر ممکن است کاری که با زحمات چندین روزه تهیه شده و نزدیک به اتمام است باطل و ضایع گردد . گرد و غبار موجود در چاپخانه ها ،‌دشمن عملیات چاپی (مخصوصاً عکاسی) است و باید سعی نمود که حتی الامکان محل کار و دست و لباس کارگران نهایت درجه تمیز و نظیف باشد .

 

 

زهر

زهرشناسی یا سم شناسی ،‌بخش خاصی از علم شیمی است که لازمه آن شناختن سموم مختلف می باشد . سم یا زهر یک ماده شیمیایی است مثل هر ماده دیگر ،‌با این تفاوت که اثر نامطلوبی بر روی اعضای بدن انسان باقی می گذارد . زهرهای مختلف که اجباراً از لحاظ چاپ از آنها استفاده بعمل می آید در بعضی موارد تولید عکس العمل و جراحاتی بر روی دست و بدن می نمایند که سلامتی کارگر راتهدید می کنند و اگر بی احتیاطی و عدم دقت در کار باشد ،‌چه بسا که تماس دائم با این قبیل داروهای سمی ،‌تولید عکس العمل های شدیدی بر روی سلسله اعصاب ،‌یا جریان خون ،‌مخاط بدن و جهاز تنفسی بنماید و حتی در بعضی موارد سبب مرگ گردد .

نفوذ سموم مختلف در بدن ،‌بطرق مختلف صورت می پذیرد که می توان آنها را به سه دسته زیر تقسیم کرد :

1-         از راه جهاز تنفس ،یعنی وارد شدن گاز و تخار سمی از راه نفس کشیدن .

2-         از راه دستگاه گوارش ،‌یعنی جذب مواد سمی به وسیله خوردن یا آشامیدن .

3-     از راه تماس با پوست بدن ،‌یعنی جذب مواد سمی از راه نقاط مختلف بدن بخصوص هنگامیکه نقطه بخصوصی از پوست بدن بریده شده باشد و یا زخم برداشته باشد .

ودر هر صورت داروهای مختلف شیمیایی که در چاپ از آنها استفاده بعمل می آید و اغلب مسموم کننده می باشند ،‌به چند طبقه به شرح زیر مشخص می گردند .

216- مواد سمی شدید

مواد سمی شدید وقوی که در چاپ موارد استعمال زیاد دارند عبارتند از : بی کلرور جیوه (سوبلمه)Bicblorure de mercure سیانور سدیم Cyanure de sodium سیانور پتاسیم Cyanure de potassium و بخار سرب ماشین های حروف ریزی و بخار لامپهای ذغالی .

مواد سمی

مواد سمی عادی در چاپ عبارتند از :

استات سرب Acetate de plomb اسید پروگالیک Acide pyrogallique نیترات نقره Nitrate de Argent نیترات سرب Nitrate de plomd کرومات پتاس Cbromate de potasse ید lode سولفات مس Sulfate de cureسولفیدرات آمونیاک Sulfydrate de Ammoniaque و بخار نیترورهای مختلف .

 

218- داروهای خطرناک مسموم کننده

اسیدهای مختلف نیتریک Nitrique کلریدریک Cblorbydrique فسفریک Phospborique سولفوریک Sulfuriqueاستیک Asetique فنیک Phinique پتاس سوزآور Potass Caustiqueآمونیاک Ammonique استات امیل Acetat de Amyle فورمول Formol هیپوکلریت دوسود Hypochorite و تمام مواد ترکیب شده از سیانور ،‌جیوه ، سرب ، نقره ، مس ، پتاسیم ، ید و محلولهای یددار و برمورهای مختلف و فری سیانورها و محلولهای شیمیایی عکاسی مانند

ژنول Genol هیدروکینون Hydroqunane دیامیدوفنول Diamido phenol و غیره و از این ها گذشته مواد رنگی مورد استفاده در چاپ که عبارتند از متیل بنفش Metbyle violet اوزین Eosine اورانتیا Aurantia قرمز انیلینRouge d Aniline آمید سبزVert Amide  سیانین Cyanine و غیره .

و بالاخره بیکرومات ها (برای بعضی اشخاص که حساسیت بیش از حد معمول دارند) .

اگر اسیدهای مختلف به شتاب با آب مخلوط بشوند (مخصوصاً اسید سولفوریک) ،‌تولید حرارت زیادی می نمایند و هنگام جوش آمدن ، قطراتی از آنها و من جمله از اسیدسولفوریک می پرد و در هوا پخش می شود ترشحات حاصله از این شتک زدن ها به صورت می پاشد و در نتیجه سبب مجروح شدن صورت یا بدن می گردد . باز هم تأکید می شود که هرگز نباید آب بروی اسید ریخت بلکه باید به آهستگی ملایمت اسید را بروی آب ریخت تا مخلوط گردد .

 

 

  

219- مواد قابل اشتعال

در امر چاپ مواد قابل اشتعال زیادی مورد استفاده قرار می گیرند که با مختصر بی احتیاطی ایجاد آتش شوزی در کارگاهها می نمایند. این مواد عبارتند از : بنزین ،‌اسانس تربانتین ، ‌الکل،اتر، آستون ، ‌کولودیون ، سلولوئید ،‌غبار میزیوم ، بخار چداغهای ذغالی ، گرد رزین که بصورت غبار در آمده و گرد پیبه ازتیک .

غبار رزین مخلوط با گاز لامپهای ذغالی ، بخار بنزین و الکل و اتر و اسانس تربانتین و منیزیوم و پنبه ازتیک بصورت غبار درمی آیند و با تماس آتش تولید انفجار می نمایند بعضی از این مواد مستقیماً در اثر برخورد با کوچکترین جرقه یا شعله آتش مثلاً جرقه کوچکی از فندک یا کبریت و یا جرقه الکتریکی و حتی در بعضی مواقع در اثر وجود آتش سیگار ایجاد حریق می کنند . و تمام مواد فوق آناً سوخته شده تولید دود غلیظ سیاه رنگی می نمایند و برای خاموش کردن این قبیل آتش سوزیها ، نهایت دقت را باید بکار برد که هیچوقت و به هیچ صورت آب استعمال نشود ،‌بلکه اطفای این نوع حریق ها بایستی با کپسولهای مخصوص آتش نشانی بعمل آید . این کپسولها دارای مواد شیمیایی خاموش کننده اند و اثر مواد آتش زای شیمیایی فوق را خنثی می نمایند. در صورت فقدان کپسولهای مزبور بایستی از خاک یا شن نرم استفاده نمود .

220- به کار بردن احتیاط های لازم در چاپخانه

در مواردی که بخار اسیدهای مختلف یا مواد دیگر سمی حیات کارگران را به خطر می اندازد ، بایستی به منظور حفظ بهداشت اشخاصی که با این قبیل مواد تماس و سرو کار دارند ، احتیاط های لازم را تا حد امکان معمول داشت .

در وهله اول باید اسیدها را درظروف جداگانه مخصوص و خارج  از دسترس کارگران قرار داد تا در موقع ریختن اسید در ظروف دیگر ، خطر ریخته شدن اسید بر روی زمین ایجاد نشود و ضمناً اگر اسید ریخته شده بر روی زمین تبخیر هم بشود ،‌خارج از محیط کارگران باشد .

بطور مثال این اعمال باید در حیاط زیرزمین انجام بگیرد . وجود کیسه های بزرگ 50-40 کیلویی کربنات دو سود و یا بی کربنات دوسود برای مواقعی که اسید بر روی زمین ریخته می شود ضروری به نظر می رسد کیسه های مزبور باید با بیلچه روزانه زیر و رو شود که در اثر رطوبت هوا فاسد نگردد و در ضمن با همان بیلچه در مواقع ضروری بروی اسید ریخته شود .

بخار آمونیاک (یک قسمت آمونیاک تجارتی مخلوط در پنج قسمت آب) و همچنین خوردن محلول منیزی ،‌اثر بخار اسید را بروی مخاط جهاز تنفس اشخاصی که در اثر استشمام اسیدها ی مختلف دچار تنگی نفس شده اند خنثی می نماید .

به کارگران چاپخانه ها روزی یک لیتر شیر خالص پاستوریزه می دهند تا جهاز تنفسی و دستگاه گوارش آنها دائماً تصفیه شود ، چون شیر در این نوع موارد ، یک نوع خاصیت پادزهری دارد و از همه مهمتر این که باید هوای کارگاه های مختلف به منطور خارج کردن بخارهای مسموم کننده با وسائل ماشینی ،‌دائماً تجدید بشود و عمل تهویه مرتب و مداوم باشد.

تجدید هوای کارگاه ها سه فایده عمده دارد که عبارتند از :

1-         حفظ بهداشت کارکنان چاپخانه .

2-         جلوگیری از خطر آتش سوزی .

3-         امکان متعادل کردن میزان رطوبت و درجه حرارت کارگاهها .

بمنظور جلوگیری از هر نوع پیشامد سوئی باید بروی تمام داروهای شیمیایی اعم از اسیدهای مختلف یا داروهای سمی ،‌حتماً نام دارو را لااقل بدو زبان نوشت و شیشه ها را مرتب در قسمت بالای اطاق و در گنجه ای محفوظ نگاه داشت .

گذشته ازخطرهای احتمالی نامبرده در بالا ،‌نور شدید موجود در کارگاههای مختلف چاپخانه ‌،مانند چراغهای بخار جیوه ای به چشم صدمه می زند و به همین لحاظ هرگز نباید مستقیماً به این چراغها نگاه کرد . اشعه ماورای بنفشی که از کوارتز موجود در ذغالهای اغلب لامپهای ذغالی ساطع 
می شود ،‌تأثیر بخصوصی بروی چشم می گذارد که اغلب خطرناک است ، بدین معنی که نگاه کردن مستقیم به این چراغها ، حتی برای چندین ثانیه و حتی در دفعات محدود تولید ورم ملتحمه
 
می نماید . بهمین لحاظ در موارد اجباری نگاه کردن به این چراغها ،‌باید از ورای شیشه هایی که با بیکرمات برنگ نارنجی درآمده اند و جلوی اشعه ماورای بنفش را سد می کنند ،‌نگاه کرد
 


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 13 آذر 1396 05:44 ب.ظ
من واقعا از موضوع / طراحی سایت شما لذت می برم. آیا تا به حال به اینترنت متصل شده اید؟
مسائل مربوط به سازگاری مرورگر یک زن و شوهر از مخاطبان من در مورد سایت من شکایت ندارند که به درستی کار کنند
در Explorer اما در فایرفاکس عالی عمل می کند. آیا پیشنهادی دارید؟
کمک به حل این مشکل
چهارشنبه 10 آبان 1396 04:57 ب.ظ
من حتی نمی دانم که چطور به اینجا متوقف شدم، اما
من معتقدم این انتشار خوب بود من نمی فهمم که شما چه کسی هستید اما قطعا شما به یک وبلاگ نویس مشهور نیاز دارید
شما قبلا نیستید به سلامتی!
پنجشنبه 16 شهریور 1396 06:52 ق.ظ
Fascinating blog! Is your theme custom made or did
you download it from somewhere? A theme like yours with a few
simple adjustements would really make my blog stand out.

Please let me know where you got your design. With thanks
سه شنبه 31 مرداد 1396 09:01 ق.ظ
Hey there! I've been reading your weblog for a while now and finally
got the courage to go ahead and give you a shout out from Humble Tx!

Just wanted to tell you keep up the fantastic job!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:05 ق.ظ
Hi, after reading this remarkable post i am as well glad to
share my experience here with colleagues.
چهارشنبه 24 آبان 1391 05:43 ب.ظ
pسلام وبلاگتو دیدم قالب قشنگی داشت برای اینکه بازدید وبلاگت بالا بره بیا با دو کلیک به آدرس سایت ثبتش کن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
   
خانواده چاپ