تبلیغات
رشته چاپ و گرافیک+تحقیقات و مقالات - انواع صحافی
 
رشته چاپ و گرافیک+تحقیقات و مقالات
وبلاگی برای کارشناسان و مدیران امورچاپ و نشر،گرافیست ها و فعالین صنف چاپ
                                                        
درباره وبلاگ

سلام به وبلاگ من خوش آمدید .این وبلاگ در جهت پیشرفت و ارتقای سطح علمی دانشجویان رشته چاپ و گرافیک ساخته شده است .شما می توانید در هر مورد تخصصی مقالات مورد نظرتان را در قسمت تماس با ما در خواست کنید.
مدیر وبلاگ : سعید مرتضوی رزق آبادی - کارشناس مدیریت امور چاپ و نشر
نظرسنجی
به نظر شما وبلاگ در چه زمینه ای بشتر فعالیت کند بهتر است؟


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

انواع صحافی

روش های اصلی صحافی کتاب و مجله و سایر نشریات .

دوخت ( مفتولی یا نخی ) ( stitching  )

 دوخت با مفتول و یا نخ

یکی از ساده ترین روش های صحافی است که امکان صحافی یک یا چند فرم را فراهم می کند . در این روش می توان محصول را با جلد مجزا و مقوایی یا حتی بدون جلد صحافی کرد که دراین مورد ممکن است والیم و آخرین صفحه از یک فرم ( یا مجموعه فرم ) به عنوان جلد منظور شوند . روش های مختلفی برای صحافی دوخت وجود دارد :

مفتول دوزی میانی (  saddle wire stitching  :


مفتول دوزی ارزانترین و سریعترین روش صحافی برای فرم های تا دشه و رایج ترین رش  برای صحافی  مجله و دفترچه  است . عملکرد ماشین  مفتول به این صورت است که فرم های نتا شده را در داخل یکدیگر قرار می هند ( ترتیب به صورت لایی ) و ا وسط باز کرده و بر روی زین ماشین مفتول دوز  قرار می دهند . سپس مفتول یا سیم فلزی دوخت از طریق یک قرقره به دماغه مفتول دوز تغذیه شده و به اندازه مناسب برش خورده و از قسمت پشت جلد درمرکز  عطف برگردانده شده و به شکل  بیضی در  می آید تا فرم ها را در محل های مناسب به یکدیگر متصل  کند . وفاصله بین محله های مفتول شده معمولا 8 سانتی متر است . که در یک فاصله مساو از مرک عطف قرار می گیرند . مفتول دوزی میانی امکان قرار گرفتن صفحات مجله را با حالت تخت و باز فراهم میک ند . اما ضخامت کار صحافی شده به این طریق نباید از 7 میلی متر بیشتر باشد .

 ماشین های مفتول دوزی معمولا امکان تبدیل شدن به یک خط کامل را دارند به این صورت مراحل ترتیب ، جلد گذاری ، مفتول  برش سه طرف ، دسته کردن و بسته بندی را بطور یکجا داشه باشد  که  باعث بالا رفتن سرعت  کار خواهد شد .

مفتول دوزی حاشیه ای ( یا از رو ) side wire stitching  ) .: مفتول دوزی  حاشیه ای هنگامی به کار میرود که حجم کار برای مفتول دوزی  میانی بسیار زیاد باشد فرم ها ترتیب می شوند و سپس بطور مسطح در زیر درماغه ماشین  مفتول دوزی قئرا   می گیرند . از آنجنا که مفتول  حدود یک چهارم اینچ فرا تر از عطف فرم ها داخل می شوند ، حاشیه داخلی باید از مجله ای که مفتول دوزی میانی می شود پهن تر  باشد  .

جزوات و کتاب هایی که مفتول دوز حاشیه ای شده اند نمی توانند کاملاً با و مسطح شوند و جلد های انها اکثراً با چسب  چسبانده شده اند  . این نوع مفتول دوزی امکان دوخت فرم  هایی تا ضخامت 50 میلی متر  را نیز فرا هم می کنند . مفتول دوزی صاف  با مفتول دوز حاشیه ای یا از رو به صورت منگنه تفاوت دارد . این نوع مفتول دوزی در مواقعی که کتاب  یا جزوات  ا خامت بسیار زیادی بر خوردا باشند  استفاده  میشود که در این صورت فرم ها را از دو طرف حاشیه پشت و رو مفتول دوز  می کنند. هر مفتول  به اندازه   نصف ضخامت فرم ها  ا طرف وارد شده و به این ترتیب فرم ها را به صورت ثابت مفتول دوزی می کنند .

دوخت نخی   thread stitching  ) : از دوخت نخی به ای مفتول دوزی میانی نیز می توان استفاده کرد و به این وسیله کیفیت کار را بالا برد . در مورد صحافی با دخت  نخی باید به تعداد سوراخ های ایجاد شده برای دوخت  اشاره کرد . محل بخیه زدن و نوع گره  نیز باشد مشخص شود . به عنوان مثال می توان به دوخت 2 نخ یا 3 نخ ، گره از بیرون یا داخل اشاره کرد .

صحافی ته چسب ( perfect bending  ) :

صحافی ته چسب یا صحافی کاملی به روشی گفته می شود که در ان لایه نازکی از چسب را به منظور جلد کردن به عطف فرمها ( کتاب  یا مجله  یا بروشور ) تغذیه ،  و سپس جلد گذاری  می کنند .

جلد در این نوع صحافی مقوایی یا شومینز است . ای ن نوع صضحافی به خاطر حذف هزینه های ته دوزی و جلد سازی مقرون به صفه است . روش های مختلفی برای صحافی ته چسب وجود دارد .

صحافی  ته چسب با رش کامل عطف :  ( perfect of adhesive bending  ) :   در این روش  فرم های ترتیب شده در کنار هم در گیره مخصوصی قرار گرفته و با عبور از قسمت رنده ف 2عطف انها رنده شده و به صورت تکه برگی از یکدیگر  جدا می شود ( این مراحل ئدر حالتی انجام م شود که گیره عطف کتاب را محکم گرفته و اجازه حرکت  صفحات را نمی دهد ) عطف کتاب  را با تجهیزات مخصوصی رنده می کنند تا شیار ها نازکی رد عرض ان برای دریافت و نفوذ بهتر چسب در لا به لای اوراق کتاب به وجود اید .

پس از مرحله  چسب زنی جلد های از قبیل چاپ شده  را از قسمت تغذیه  جلد که مجهز به سیستم خط زنی نیز می باشد دقیقاً در زیر عطف قرار داده و با وارد کردن فشار ، جلد رابه عطف فرم ها می چسبانند . مرحله برش سه طرف مرحله  پایانی تولید این نوع صحافی است . معمولاً فرآیند صحافی ته چسب در یک خط تولید کامل از ترتیب تا برش  سه طرف و بسته بندی به صورت   تمام اتوماتیک انجام میشود .

صحافی ته چسب  با پرفراژ و شکاف عطف (  burt  bending  ) :  برای صحافی فرم های خیم و به منظور استحکام بخشیدن به عطف  کتاب از پرفراژ و  یا ایجاد شکاف و بریدگی در عطف فرم ها استفاده می  کنند . مراحل  انجام این   صحافی شبیه به صحافی  ته چسب با برش کامل عطف است . با این تفاوت که انت های فرم های  تاش شده را برش نمی دهند و به جای ان ار پرفراژ  طولی رد عطف فرم ها استفاده  می کنند. پرفراژ  در عطف باید طوری انجام شود که امکان نفوذ چسب  را به راحتی  فراهم کند . از مزایای این روش استفاده از چسب و مقاومت بیشتر اوراق کتاب به علت  از بین نرفتن  پیوستگی و تای موجود صفحات می باشد . روش دیگری  که به مقاومت این نوع  صحافی می افزاید ، البته به صورت مستقل نیز قابل اجراست  ایجاد خطوط  عرضی در عطف فرم های تا شده ات به  این صورت  ک هتیغ های موجود در قسمت رنده ماین را باز کرده  و به جای  ان از یک سری تیغه های مخصوص استفاده می شود که شکاف های عرضی و  با عمق 3 میلی متر در عطف کتاب ایجاد می کند .  در این روش  نیز چسب به ور معمول به داخل  شکاف های نفوذ کرده و کتاب از استحکام  خوبی برخوردار می شود .

انوع چسب زنی ( چسب های ) صحافی ته چسب :

در صحافی ته چسب از دو نوع  چسب موسوم به سرد و گرم استفاده می گردد .

چسب سرد با آب حل می شود و برای خشک کردن آن نیاز به سیتم خشک کن و یا هوای گرم می باشد . نفوذ چسب  سرد در بین فرم ها نسبت به چسب گرم بهتر انجام می شود .

چسب گرم از قطعات چسب جامد پلی وینیل  استات ( pva  ) تشکیل شده که با حرارت   دادن ان در مخزن مخصوص به وصرت جامد در  می آید . سیستم چسب گرم به دلیل خشک شدن سریع نسبت به دیگر سیتم ها ترجیح داده میشود .  هرچند که امکان گرد کردن عطف کتاب شبیه به انچه که در مورد استفاده از چسب سرد صورت می گیرد و جود ندارد . البته  ماشین های چسب گرم اخیراً از انعطا پذیری بیشتری بر خوردار شده اند و همان ویژگی های کار با چسب سرد را فراهم می کند .

انواع جلد گذاری در صحافی ته چسب :

در صحافی ته چسب جلد گذاری به روش های مختلفی انجام  می شود از جمله :

جلد با چسب عطف : در این روش فقط عطف کتاب چسب خورده و جلد با فشار به ان  چسبانده می شود .

جلد با چسب عطف و بغل :  گاهی برای استحکام بیشتر علاوه بر عطف مقداری ا بغل کتاب نیز چسب خورده این فاصله از 5/0 تا 1 سانتی متر بر اساس ضخامت کار و میزان استحکام مورد نظر  متغییر  است . از این روش  برای استحکام بیشتر  کتاب های ضخیم یا برای پوشش اثر نامطلوب  مفتول دوز ارو استفاده می گردد تا پس از جلد شدن مفتول دوخته شده در زیر جلد پنهان شود .

جلد ته چسب به علاوه  آستر : در این روش علاوه بر چسب زدن در عطف اولین و آخرین  برگ فرم های اول و آخر و یا آستتر بدرقه ( چسبانده شده به فرم اول و آخر ) که به صورت چهار در این صورت جلد مصرفی می تواند از نوع شومیز یا جلد گالینگور یا پارچه ای باشد . این نوع صحافی حداکثر استحکام  را در انوع جلد گذاری صحافی ته چسب به وجود می آورد .

صحافی جلد سخت ( case bending  )

صحافی  مرحله ای کتاب روشی است متداول که سال های متمادی استفاده می شود . با تا کردن ورق های چاپ شده و تبدیل انها به فرم های 16 یا 32 صفحه ی  اغاز می گردد .  چهار صفحه آستتر بدرقه ( end leaves  ) به قسمت خارجی اولین و آخرین فرم چسبانده می شوند  . سپس فرم ها به وسله ماشین ترتیب ،  ترتیب شده   و با ماشین دوخت به یکدیگر دوخته می شوند و بعد از اینکه فرم ها دوخته یا ته دوخت شدند ، لبه بالا ، لبه پایین و لبه جلیی کتا ها برش یا اصطلاحاً سه طررف بر  می شوند .

هر تاب ا میان یک ماشین گرد کن که عطف  کتاب  را گرد کرده و به صورت  یک کمان در  می اورد .  عطف کتاب  گرد شده  نشان ویژه این نوع صحافی  است که به کتاب  شکل ماسبی می دهد  تا  باز و بسته شدن جلد به  طور صحیح  امکان پذیر ب اشد . رد این مرحله که به تنظیف   چسبانی نعروف است  یک نوار توری یا گاز ( نوعی توری اعلا ) ( gauze  ) که معمولا از یک پارچه  کتانی نازک تشکیل شده  برای استحکام   بخشیدن به طرعف کتاب  و نگهدای فرمها به عطف  کتاب  چسبانده می شود .  پز از این مرحله  پارچه بافته شده  نسبتاً ضعیفی به عرض 5/1 سانت متر به بالا و پایین عطف کتاب  چسبانده می شود که بیشتر از جنبه استحکام بهشی جنبه تزئین دارد . سپس برای تکمیل و به حداکثر رساندن  استحکام ی لایه کاغد محکم  ا جنس کرافت به کل عطف و  2تا حدودی  کناره چسبانده می وشد . پس از این مرحله کتاب اماده جلد گذاری  است . جلد های این نوع صحافی به طور موازی در قسمت  دیگری به وسله ماشین جلد ساز ساخته  می شود که مراحل  ساخت آن در زیر می لید . ر مرحله  جلد گذاری ف با چسباندن جلد  به فرم های اول و اخر چسبانده شده است ) به جلد ، مراحل اماده سازی کتاب پایان می بابد . این مراحل  امروزه در یک خط کامب و به صورت اتوماتیک انجام می شود . به عبارت دیگر ماشین های مختلف در این مراحل به صورت یک ماشین و خط تولید واحد درامده اند .

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 25 شهریور 1396 07:35 ب.ظ
This piece of writing will help the internet viewers for setting up
new webpage or even a blog from start to end.
شنبه 28 مرداد 1396 11:37 ق.ظ
It's perfect time to make some plans for the future and it's time to
be happy. I've read this post and if I could I desire to suggest
you some interesting things or suggestions.
Perhaps you can write next articles referring
to this article. I wish to read more things about it!
شنبه 14 مرداد 1396 09:56 ق.ظ
Does your blog have a contact page? I'm having trouble locating it but, I'd
like to send you an email. I've got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
   
خانواده چاپ