تبلیغات
رشته چاپ و گرافیک+تحقیقات و مقالات - آشنایی با سیستم هلیو گراور
 
رشته چاپ و گرافیک+تحقیقات و مقالات
وبلاگی برای کارشناسان و مدیران امورچاپ و نشر،گرافیست ها و فعالین صنف چاپ
                                                        
درباره وبلاگ

سلام به وبلاگ من خوش آمدید .این وبلاگ در جهت پیشرفت و ارتقای سطح علمی دانشجویان رشته چاپ و گرافیک ساخته شده است .شما می توانید در هر مورد تخصصی مقالات مورد نظرتان را در قسمت تماس با ما در خواست کنید.
مدیر وبلاگ : سعید مرتضوی رزق آبادی - کارشناس مدیریت امور چاپ و نشر
نظرسنجی
به نظر شما وبلاگ در چه زمینه ای بشتر فعالیت کند بهتر است؟


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

آشنایی با سیستم هلیو گراور :

در سیستم چاپ گود حروف وتصویری که روی فرم چاپ به صورت گود نقش می بنددهنگام چاپ، سیلندر مرکبی می شود وسپس در تماس با سطح چاپ شونده مرکب به آن منتقل می شود.

شدت رنگ به عمق گودی روی سیلندر چاپ بستگی دارد.هرچه عمق آن بیشتر باشد مرکب بیشتری می گیرد ودر نتیجه شدت رنگ بیشتری ایجاد می کند.این گودی ها روی سیلندر هلیو گراور به صورت نقاط جداگانه (سل) است. اگر دراین روش سطح یک دست وپیوسته روی سیلندرقرار گیرد مرکب از آن می ریزد ویا به اصطلاح شره می کند. درچاپ هلیو حتی حروف بسیار نازک نیز به صورت ترام چاپ می شود.بهترین مشخصه این روش چاپی این است که کناره های حروف به صورت رنجه رنجه دیده می شود ولبه های آن نا صاف است .

 

چاپ گود :

سیستم چاپ هلیو گراور یا گود یکی  از بهترین سیستم های چاپ در دنیا محسوب می شود .هلیوگراور (گود) عبارتند از سیلندر هایی که طرح مورد نظر بر روی آن به وسیله ماشین های لیزری یا به وسیله شیمیا یی  به صورت گود ساخته می شود.در عمل چاپ حفره ها وگودی های روی سیلندر پرازمرکب می گردد وسطح  سیلندر به وسیله تیغه داکتر بلید پاک وبعدا عمل چاپ انجام می گیرد .آماده سازی چاپ گود که همان تکامل کنده کاری روی فلز است،امروزه بسیار پیشرفت کرده است . شا ید موثر ترین پیشرفت های تکنولوژی پیش از چاپ در روش چاپ هلیو گراور به وقوع  پیوسته است. چون امروزه مجموع اسکنروکامپیوتر اطلاعات مربوط به تفکیک رنگ وصفحه ی لی آوت شده توسط لیزرروی سیلندر کپی می شودوسیلندررنگهای مختلف بدون کمترین خطا ازاین طریق ساخته می شوند .

ترام در هلیو گراور :

هلیو گراور کارهارا با ترام 100 خط و120 خط در سانتیمتر نیز چاپ می کند .به همین دلیل طیف رنگ ها وتغییرات پیوسته آنها لطافت وزیبایی خاصی را به کار می بخشد . ترام های 100 و 120 خط در سانتی متر معمولا برای کارهایی استفاده می شود که روی کاغذ چاپ میشود وروی سلفون که جذب مرکب آن کم است تا ترام 80 استفاده می شود . دانه های ترام هلیو

همه به یک اندازه اند .در مرحله اسید کاری نیز باید توجه شود که کیفیت ترام ها حفظ شود .

مزایای چاپ گود :

محصول چاپ با ماشین هلیو گراوربسیار بهتراز دیگر چاپ ها می باشد ومزیت های ان عبارتند از :

1- خشک شدن سریع مرکب

2- بی بو بودن آن

3- قابل استفاده برای تیراژهای بالا که می توان از هر سیلندر آن تا یک میلیون تیراژیا بیشترچاپ گرفت. برروی فیلم های بسته بندی فویل های آلومینیومی، کاغذ ، مقوا ، پارچه وحلب های بسته بندی ، سیستم هلیوگراورچاپ مینماید.

چاپ مجله دراین نوع سیستم مقرون به صرفه نمی باشد .در چاپ هلیو گراورعلاوه برانواع فیلم های بسته بندی می توان از کاغذ  متوسط استفاده وبا گیرایی مرکب بالا نیز استفاده کرد مشروط بر اینکه سطح کاغذ صاف وهموار باشد .

4- مصرف کم مرکب با وجود اینکه چاپ هلیو گراور پررنگ به نظر می رسد .

اجزای متشکله دستگاه هلیوگراور :

بعضی از ماشین های هلیو گراور شیت به شیت ،رول به شیت یا رول به رول هستند .در چاپ هلیو گراور عمل چاپ به صورت مستقیم صورت می پذیرد و سیلندر حکاکی شده در وان مرکب به گردش در می آید ودر گودی های سیلندر مرکب باقی می ماند .کاغذ ویا فویل از بین سیلندر چاپ وسیلندر فشار می گذرد وبه  وسیله اندازه های فشار که توسط اپراتور تنظیم می شود از گودی ها برداشته می شود وبلافاصله به وسیله ی باد گرم خشک وبه چاپ بعدی می رود.(در صورت کار چند رنگ) اجزای متشکله یک واحد ماشین هلیوگراور عبارتند از :

1- آماده سازی سیلندر

2- مرکب دان

3- تیغه داکتر بلید

4- سیلندر فشار

5- فن های خشک کننده مرکب

6- سیستم رول باز کن ورول جمع کن

نحوه آماده سازی سیندر هلیو گراور :

طرح مورد نظر که باید چاپ شود برروی سیلندر کپی می شود.بعد از آماده کردن واسید کاری سیلندر سطح سیلندر به وسیله کروم برای گرفتن تیراز بالا آب دیده می گردد . نکته قابل توجه درآماده سازی سیلندر این است که هریک از روشهای چاپ دارای آماده سازی مخصوص خود است .بدین معنی که خود سیلندر چاپ را به عنوان فرم چاپ اماده می کنند وبه همین خاطر آماده سازی این روش چاپی راسیلندرسازی می گویند.

 

 

کپــــــــــــــــــی  در هلیو گراور:

در سیستم هلیو گراور همیشه از فیلم پوزتیو استفاده می شو که پس از مونتاژ آن را روی سیلندر کپی می کنند .گفتنی است در سیستم هلیو گراور باید همیشه فیلم یک تکه باشد ونمی توان مثل افست فرم مونتاژ شده از قطعات مختلفی استفاده کرد .زیرا همان تکه های فیلم روی سیلندر خط می اندازد .به همین منظور فیلم های کارهای کوچک مثل تمبرروی یک فیلم در کنارهم به وسیله ماشین تکثیر می شود ویک فیلم یک پارجه پوزتیو بدست می آید.

روشهای تهیه سیلندر در هلیوگراور :

دو روش تهیه سیلندر وجود دارد :

1-  مستقیــــــــم

2-  غیر مستقیم                                           روش اول امروزه رواج بیشتری دارد ولی هنوزهم از روش دوم برای موارد خاص استفاده می شود.

نحوه ی تهیه سیلندر به روش مستقیم :

حساس کردن سیلندر با استفاده از ماده حساس کننده این کار ممکن است به صورت اسپری ویا به صورت اتوماتیک انجام شود.

1- چسباندن فیلم روی سیلندر حساس شده

2- نور دادن با اشعه

3- ظهور سیلندر با داروی ظهور

4- روتوش سیلندر : بدین معنی که اگر جایی از سطح مس بسرون باشد باقلموی بسیارظریفی آن رابالاک می  پوشانند.کناره های سیلندررا نیزبااین لاک مخصوص این کار رااصطلاحا آسفالت کا ری  می گویند.       5- سیلندر را با فرو کلرو(اسید آهن ) باغلضت های مختلف اغشته می کنند .در نتیجه هرجا که نور خورده است ثابت می ماند وهرجا که نور به آن تابیده  نشده است گود می شود.زمان این کار قابل کنترل است.

(ا الی 3 دقیقه ).غلظت اسیددراین مدت تغییر نمی کند ودمای آن باید بین 15 الی 18 درجه سانتی گراد باشد سطح سیلندر رابا تولوئن می شویند تا ژلا تین روی آن پاک شود وسطح مس کاملا صاف و پاکیزه گردد.برای زدودن اثر لکه های ناشی از اسید کاری وجلا دادن سطح سیلندر آن را با پنبه آغشته به ماده جلا دهنده می کنند وسطح سیلندر را پاک می کنند ونمونه گیری می کنند تا اگراحیانا برخی نقاط سیلندرکه باید گودشود ، گود نشده باشد آن را باقلم حکاکی گود کنند .سطح سیلندر را با بنزول تمیز می کنند تا چربی آن گرفته شود.سیلندر را درون اسید قرار داده تا چربی زدایی وآماده آب کروم شود.آب کروم برای بالابردن مقاومت است چون  مس نرم است ، سیلندر پس از گرفتن لایه نا زکی از آب کروم برای چاپ آماده است .

 

 

 

نحوه ی تهیه سیلندر به روش غیر مستقیم :

کاربرد محدودی دارد ولی هنوز هم در بسیاری از کارهای فانتزی ازجمله در چاپ تمبراز این روش  استفاده می شود. در این روش ابتدا روی کاغذ حساس عملیاتی را انجام می دهند وسپس به کمک آن روی سیلندر کپی می شوند.

1- حساس کردن کاغذ پیگ منت ازمحلول بی کرو مات پتاسیم استفاده می شود.

2- ترام دادن به کاغذ حساس

3- فرم مونتاژ راروی کاغذ پیگ منت می گذارند تا حروف وتصاویرروی آن کپی شود.(فیلم های مصرفی در کپی غیر مستقیم هلیو گراور هافتن یا بدون ترام می باشد .زیرا ترام قبلا روی کاغذ پیگ منت نقش بسته است .

4- کاغذ پیگ منت حامل تصویرومطالب ترام شده را روی سیلند انتقال می دهند به طوریکه ژلاتین روی آن

باسطح مسی سیلندر کاملا مماس باشد.این کار با فشار وهمراه با پاشیدن آب بین ژلاتین ومس صورت می گیرد.

5- سیلندردرآب گرم (60 درجه سانتی گراد) چرخانده می شود در اثر این عمل حفاظ روی پیگ منت که از جنس مقواست جدا میشود وپس از 15 دقیقه که ژلاتین های اضافی روی سیلندر پاک شدند نقش تصویر روی سیلندر ظاهر می شود.سیلندر رابا محلول آب والکل 50% می شویند تاخشک شود وپس از ان رتوش می کنند. آغشته کردن سیلندر به اسید(در این حالت غلظت اسید متغیر است ) یعنی غلظت از 35 درجه شروع می شود وبه 45 درجه ختم می گردد.رقیق کردن تدریجی به این خاطر است که از ترام قوی تا ترام ضعیف روی سیلندر منتقل می شود .پس از شستن سیلندر آن راکنترل می کنند تا اگر در نقاطی بخوبی گودنشده باشد آن رابا قلم حکاکی گود کنند.سایرمراحل کارمانندکپی مستقیم است.نکته ای که درسیلندرسازی

باید راعیت شود این است که قطر سیلندر در همه نقاط باید دقیقا متناسب یا اندازه ای استاندارد وباماشین چاپ باشد.اندک تغییر وتفاوت باغث ناهماهنگی در چاپ می شود.

مرکب دان :

چاپ هلیو گراور ازنظر چاپ مرکب های اکلیلی از قبیل رنگ های طلایی ، نقره ای ، مسی نتایج بسیار درخشانی دارد. هلیوگراور برای چاپ پارچه بسیار متداول ومعمول است .دراکثر چاپخانه ها ی دنیا برای کارهای رنگی وچاپ بروی پارچه واوراق بسته بندی بکار می رود. تغیه مرکب به سیلندر از طریق مستقیم از وان مرکب ویا به صورت پمپاژ صورت می گیرد.

روش پمپاژ :

سینی زیرسیلندرچاپ که مرکب ازآن به مرکبدان ها به وسیله پمپ برقی ویاپنوماتیک برروی سیلندرآغشته به مرکب می شود.درهردوروش به وسیله تیغه داکتر بلید

اضافه مرکب سطح سیلندر به تانک برگشت داده می شود.درحال حاضر مرکب ماشین های مدرن مجهز به سیستم ویسکوزیته کنترل می شود.هریک از حلال ها در یک تانک مجزا قرار دارد وبعد از آنکه مرکب به وسیله اپراتور تنظیم گردید به طور خودکار شیر برقی تانک با فرمان تنظیم کننده باز می شود وحلال ها در تانک مرکب با یکدیگرمخلوط می شوند وسپس پمپاژ می شود وبر روی سیلندرچاپ تنظیم می گردند.

ویسکوزیته :

ویسکوزیته مرکب برای سرعت های مختلف ماشین ها تنظیم می گردد.نوع مرکب ها برای فیلم های بسته بندی با حلال های الکلی عبارتند از : اتیل استات ، ایزو پروپیل الکل ، اتیل گلیکول .این نوع مرکب را برای کاغذ ها نیز می توان استفاده کرد.درحال حاضر برای چاپ کاغذ از مرکب با پایه آب استفاده می کنند که حلال آن همان آب است.در مدرن ترین دستگاهها انتقال مرکب برروی سیلندر چاپ که در دنیا متداول

است به وسیله پمپ مرکب زیر تیغه دکتر بلید پمپاژمی شود.به همین دلیل بسیار با صرفه است.چون ازبه هدر رفتن حلال ها بسیار جلوگیری می کند.

ویژگی مرکب هلیو گراور :  

معمولاچاپخانه های دارای سیستم هلیوگراورخود به تولید مرکب اقدام مینمایند.زیرااقتضای این روش چاپی آن است که مرکب براساس نوع کار ساخته شود.البته حجم بالای مصرف مرکب نیزاین کارراموجه میسازد. مرکب هلیوگراور از مرکب لترپرس وافست هم رقیق تر است.البته پیگ منت مرکب ها تفاوت زیادی با هم نداردوفقط رزین هاوحلال ها ی آنها فرق می کند.چون حلال های مرکب پخته نمی شود ودر میکسر کارخانه مرکب سازی دمای آن از 60 درجه سانتی گرادبالا تر نمی رود.قشر مرکب درچاپ گود نسبت به چاپ افست برجسته تراست وهمین امربه شدت ودرخشندگی رنگ هاکمک می کند.به دلیل مستقیم بودن چاپ ونیز بخاطر  نبودآب در این سیستم می توان رنگ های سنگین را

با یک بار چاپ بدست آورد.تقریبا همه ی مرکب های چاپ گود  پس از خشک شدن وپریدن حلال بدون بو هستند.پشت نمی زنند وبا دست کشیدن پاک نمی شوند وکارهای ناشی از چاپ آن به یک دیگر نمی چسبند. اغلب برای بسته بندی استفاده می شوند وممکن است در مراحل بعدی حرارت وسایش زیادی مصرف کنند.

پایان

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 4 اسفند 1396 08:38 ق.ظ
سلام، من می دانم این موضوع خالی است، اما از اینکه می دانستم از هر گونه ویجت هایی که می توانم اضافه کنم، تعجب کردم
وبلاگ من که به طور خودکار صدای جیر جیر من تازه ترین به روز رسانی توییتر.
من برای مدت زمان زیادی به دنبال یک افزونه بودم و شاید امیدوار بودم
شما می توانید تجربه ای با چیزی شبیه به این داشته باشید. لطفا اجازه دهید
من می دانم اگر به هر چیزی برسید. من واقعا از وبلاگ شما خوشم می آید و منتظر به روز رسانی های جدید خواهم بود.
جمعه 29 دی 1396 06:59 ق.ظ
اگر کسی بخواهد نظر کارشناسانه در مورد وبلاگ نویسی و سایت سازی را پس از آن من به او پیشنهاد می کنم
برای بازدید از این وبلاگ، به کار خوب ادامه دهید.
دوشنبه 8 آبان 1396 07:47 ب.ظ
سلام به همه، به عنوان من واقعا مشتاق خواندن این پست وبلاگ
روزانه به روز شود این اطلاعات خوب را حمل می کند.
دوشنبه 8 آبان 1396 08:44 ق.ظ
شما مطمئنا می توانید شور و شوق خود را در کار شما نوشتن را ببینید.
جهان امیدوار است برای نویسندگان پرشورتر مانند شما که نیستند
می تونم بگم که چطور باور دارند تمام وقت بعد از قلب تو برو
دوشنبه 8 آبان 1396 06:24 ق.ظ
به سرعت این صفحه وب در بین تمام وبلاگنویسان معروف خواهد بود
و تماشاگران سایت ساخت، به دلیل پست های دلخواه
دوشنبه 8 آبان 1396 05:54 ق.ظ
سلام به هر بدن، اولین بار من این بازدید از این وب را میپردازم
سایت؛ این وبلاگ شامل مطالب بسیار جذاب و بسیار عالی برای بازدیدکنندگان است.
دوشنبه 8 آبان 1396 05:27 ق.ظ
I believe what you posted made a great deal of sense.
However, consider this, suppose you composed a catchier post title?
I mean, I don't wish to tell you how to run your blog, however what if you added a headline that makes people desire more?
I mean رشته چاپ و گرافیک+تحقیقات و مقالات - آشنایی با سیستم هلیو گراور is a little boring.
You could look at Yahoo's home page and note how they write news titles
to get viewers to open the links. You might try adding a video or a picture or two to grab people excited about what you've written. Just my opinion, it might bring your website a little bit more
interesting.
دوشنبه 8 آبان 1396 05:27 ق.ظ
سلام، من اعتقاد دارم که متوجه شدم شما از سایت من بازدید کردید، بنابراین من دریافت کردم
در اینجا برای بازگشت به خواسته؟ من در تلاش برای پیدا کردن مسائل برای افزایش سایت من!
فرض کنید کافی است که از برخی مفاهیم خود استفاده کنید!!
دوشنبه 8 آبان 1396 05:17 ق.ظ
من فکر می کنم این یکی از اطلاعات حیاتی برای من است. و من خوشحالم خواندن
مقاله شما اما می خواهم به چند چیز کلی اشاره کنم، The
سبک سایت عالی است، مقالات واقعا عالی است: D.
شغل خوب، سلام
دوشنبه 8 آبان 1396 04:58 ق.ظ
پست بسیار زیبا من فقط بر وبلاگ شما و
آرزو می کنم بگویم که من واقعا لذت بردن از گشت و گذار در اطراف پست های وبلاگ شما.
پس از همه من به اشتراک RSS شما و من من
امیدوارم دوباره به زودی بنویسید
دوشنبه 8 آبان 1396 04:47 ق.ظ
لطفا به من اطلاع دهید اگر دنبال یک نویسنده هستید
سایت شما. شما برخی از مقالات واقعا عالی دارید و من معتقدم که می خواهم
یک دارایی خوب باشد اگر تا به حال بخواهید برخی از بارها را خاموش کنید، من کاملا دوست دارم
بعضی از مطالب را برای وبلاگ خود بفرستید
برای یک لینک به من. لطفا اگر علاقه مند به من ایمیل بفرستید

به سلامتی!
شنبه 15 مهر 1396 02:50 ب.ظ
چطوری این پست نمی تواند بهتر نوشته شود!
خواندن از طریق این مقاله به من همسایه قبلی من یادآوری می کند!
او به طور مداوم در مورد این مسائل را ادامه داد. من قصد دارم
این پست را به او بفرست مطمئنا او قصد دارد یک خواندن عالی داشته باشد.
با تشکر از شما برای به اشتراک گذاری!
شنبه 18 شهریور 1396 05:17 ب.ظ
hi!,I love your writing very a lot! percentage we
be in contact more about your post on AOL?
I need a specialist on this space to solve my problem.
Maybe that's you! Having a look ahead to peer you.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 11:20 ق.ظ
Very good info. Lucky me I came across your website by accident (stumbleupon).
I've saved as a favorite for later!
دوشنبه 13 شهریور 1396 05:49 ق.ظ
Greetings! Very useful advice within this article! It is the little changes
that produce the biggest changes. Thanks for sharing!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:24 ق.ظ
Hi there everyone, it's my first visit at this site, and post is truly fruitful designed for me,
keep up posting such articles or reviews.
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 02:08 ب.ظ
I have read so many articles about the blogger lovers however this
article is truly a fastidious article, keep it up.
سه شنبه 12 آذر 1392 07:24 ب.ظ
salam.mikhastam az matalebe kheeeeeeeeeeeeeeeeeeili aliiton tashakor konam.vaghean merciiiiiiiiiiiiiiiiiiii.karam ra oftad
سعید مرتضوی رزق آبادی - کارشناس مدیریت امور چاپ و نشرممنونم atefeh
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
   
خانواده چاپ